Wiedergutmachung - Maria Sundström - Pågående projekt
Fotografiet som jag utforskat togs på hösten i Schlosspark Buch i Berlin 1936. Det är min morfar och mormor lyckliga och nyförlovade. Han är tjugosju och hon är tjugo.
Fotografiet som jag utforskat togs på hösten i Schlosspark Buch i Berlin 1936. Det är min morfar och mormor lyckliga och nyförlovade. Han är tjugosju och hon är tjugo.
Stillbilder av belysta föremål som jag ärvt, köpt, tillverkat eller fått. Saker som jag kanske har hittat på en soptipp, på gatan eller i skogen. En del har jag haft sedan jag var barn, annat i bara några timmar, dagar eller veckor. Det är sant. Eller så är det något jag bara hittar på. Hur ska jag som har en så livlig fantasi veta när jag far med osanning?
Sydda och virkade objekt/smycken
2021-pågående.
Ett arbete som började med berlocker som lyckobringare. Önskan, längtan och hopp. Tron på amuletters och stenars magiska kraft som stärker, skyddar och läker. Ger hopp om kraft och lycka.
Fotograf: Tarika Lennerbjörk
Fiber Art Sweden - FAS är ett nätverk av konstnärer som verkar med textila medel och metoder och som befrämjar diskussionen och idéutbytet i den textila intressesfären.
--------------
Fiber Art Sweden - FAS a forum for contemporary textile art
Kontakta oss info@fiberartsweden.nu